Kurs sensoryki piwa dla przewodników
Browary Tyskie wchodzące w skład Kompanii Piwowarskiej uruchomiły w drugiej połowie 2009 roku dwa nowe produkty turystyczne: Piwa świata w tyskim świecie piwa oraz Tyskie Piwogwarzenie, czyli po naszymu o naszym.
Wraz z kilkoma kolegami i koleżankami z naszego koła miałem okazję uczestniczyć w prezentacji obu tych nowych programów.
Było to na tyle ciekawe, że podjęliśmy próbę zapoznania większej ilości przewodników z programem, w którym był skrócony kurs sensoryki piwa.
Dzięki uprzejmości naszych Browarów wraz z Samorządem Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego udało nam się w dniu 2009-11-20 zorganizować zwiedzanie ze spotkaniem z Głównym Sensorykiem Browaru Tyskiego, który przeprowadził krótki kurs sensoryki piwa dla przewodników.
Po krótkim zwiedzaniu zasiedliśmy w miłej piwniczce browarnianej, gdzie przy tyskim trunku wysłuchaliśmy informacji o podstawowych surowcach używanych przy produkcji piwa, wiedząc już ze zwiedzania, na którym etapie się je dodaje. Dowiedzieliśmy się również o podziale piw górnej i dolnej fermentacji z podaniem przykładowych piw zaliczanych grup.
Na kolejnym etapie szkolenia zapoznaliśmy się ze zmysłami, przy pomocy których dokonujemy oceny piw - np. które części języka odpowiadają za rozpoznawanie konkretnych smaków (słodki, gorzki, kwaśny, słony). Zdradzenie tutaj tych informacji ograniczyło by przyjemność poznania podczas Waszej wizyty w browarze. w kolejnej części szkolenia każdy z nas mógł zapoznać się w praktyce z technikami degustacji. Ocenialiśmy cechy sensoryczne tworzące bukiet piwa - główne, drugorzędne, poboczne oraz poznaliśmy profil piwa tyskiego Gronie.
Każdy z uczestników mógł samodzielnie oceniać barwę, aromat, goryczkę, pełnię, posmak, klarowność kilku rodzajów piw i to nie tylko polskich czy czeskich.
Jakie to były piwa - uczestnicy pamiętają, a ci z Was, którzy będą dopiero zapoznawać się z tym tematem będą mieli przyjemność dokonania samodzielnej oceny i próby odgadnięcia nazw podawanych piw.
Po zakończeniu spotkania w browarze ( ok. godz. 20-00) udaliśmy się do lokalu, w którym przy piwku oczywiście tyskim na świeżo wymieniliśmy mam nadzieję niezapomniane wrażenia.
W listopadowym kursie sensoryki na listach browaru wpisały się 62 osoby. Pomimo sporej ilości uczestników nie wszyscy zmieścili się w limicie dostępnych miejsc.
Wraz z naszym Samorządem przewodnickim podjęliśmy próbę zorganizowanie drugiej edycji szkolenia, które doszło do skutku w dniu 2010-01-13. Ze względu na dostęp do browaru szkolenie miało się odbyć trochę wcześniej - o godz. 16-30. z zasłyszanych informacji wynika, że nie wszyscy zgłaszający chęć udziału w szkoleniu zdążyli na autobus, który i tak został opóźniony przez korki na drogach. w drugim terminie szkolenia musieliśmy więc zrezygnować ze zwiedzania samego browaru ograniczając się jedynie do muzeum, tak aby wziąć udział w pełnym programie z sensoryki. Zwiedzanie zakończyliśmy o 18-00 (zamknięcie browaru dla turystów)mając do dyspozycji trochę więcej czasu na spotkanie towarzyskie.
A może czas zastanowić się nad drugim programem browarów - Tyskie Piwogwarzenie, czyli po naszymu o naszym?
W okresie letnim polecam również zwiedzanie nocne - warto jednak wcześniej zwiedzić browar by móc w pełni powiązać elementy spektaklu plenerowego.
Więcej informacji o zwiedzaniu browaru, rezerwacji miejsc dla oprowadzanych przez Was grup znajdziecie na: www.tyskiebrowarium.pl
Autor:Marek Broda
20.11.2009r
|
20.11.2009r
|
20.11.2009r
|
20.11.2009r
|
13.01.2010r
|
13.01.2010r
|
Komentarze
aniac2010-04-24 10:52 |
w życiu nie słyszałam o "sensoryce piwa", tym bardziej o kursie... ale brzmi bardzo zachęcająco Bardzo ciekawy tekst :) Może przewodnicy organizują obóz tematyczny? pozdrawiam przewodników - zwykły kolarz - nieprzewodnik |
---|